Chmura czy serwer dedykowany?

W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma musi zainwestować w rozwój własnej infrastruktury IT. O ile jednak jeszcze kilka lat temu wiązało się to głównie z koniecznością własnego utrzymania serwerowni oraz wszystkich maszyn gwarantujących odpowiednią moc obliczeniową oraz miejsce przechowywania danych, o tyle dzisiaj tego typu usługi najczęściej zlecamy firmom zewnętrznym.

Chmura czy outsourcing?

Jeżeli w naszej działalności musimy wykorzystywać serwery oferujące różnego typu usługi warto zlecić  tego typu pracę poza własną firmę. W grę wchodzi zazwyczaj albo wykupienie serwera dedykowanego albo my przechowywanie danych w chmurze. W większości przypadków chmura serwer będzie rozwiązaniem częściej polecanym dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Koszty utrzymania własnej serwerowni.

Obliczając koszty związane z prowadzeniem działalności w Internecie trzeba zawsze wziąć pod uwagę łączny koszt utrzymania serwerów. Samodzielnie zbudowana i utrzymana serwerownia wiąże się jednak z dużym wydatkiem. Do kosztów należy doliczyć również koszty utrzymania i konserwacji tego sprzętu jak również pensje administratorów sieci i systemów. Względy ekonomiczne przemawiają zazwyczaj za tym aby to raczej chmura serwer stała się rozwiązaniem, na którym można oprzeć swoją infrastrukturę.

Platforma jako usługa (PaaS).

Chcąc ograniczyć koszty funkcjonowania firmy działającej w branży IT coraz częściej sięgamy po usługi oferujące pełne platformy czy środowiska do pracy. Model który oferuje tego typu rozwiązania zazwyczaj wiąże się z koniecznością wnoszenia jakiejś cyklicznej opłaty za w pełni przygotowane środowisko sieciowe.

Be the first to comment on "Chmura czy serwer dedykowany?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*